Pedagog Kimdir?

Pedagog İstanbul 7 Ekim 2014 0
Pedagog Kimdir?

Pedagog kelimesi eski yunanca ve latince de: paidagogos’dan gelir. Anlamı ise çocukları, onlara eğitim vermekle görevli öğretmene götürmekle yükümlü kişidir. Ülkemizde şimdilik Pedagog ünvanı ile uzman yetiştiren bir lisans programı bulunmamaktadır. Pedagog olarak bilinen uzmanlar genelde çocuk ve erinlik dönemi psikolojisi alanında uzmanlaşmış psikologlardır. Çocuk ve ergenlerle çalışan uzman psikologlar aynı zamanda pedagog olarak faaliyet gösterir.

“Pedagog” kelimesi halk arasında çocuk psikologu olarak algılanmaktadır!

Diğer taraftan Türkiye’de “pedagog” kelimesinin anlamı aileler tarafından “çocuk psikologu” olarak algılandığı için birçok çocuk psikolojisi uzmanı, “çocuk psikologu” yerine “pedagog” kelimesini kullanmak zorunda kalmaktadır. Oysa “pedagog” kelimesi “çocuk psikolojisi uzmanı” için yeterli bir tanım değildir.

Pedagoji Bölümü uzun yıllar önce YÖK tarafından kapatıldı. Bunun yerine, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü açıldı.

Yukarıdaki bilgiler esas alındığında pedagog kelimesinin toplum tarafından algılanan pratik tanımı şöyle ifade edilebilir:

Pedagog; 0-18 yaş arası çocuğunuzun, zihinsel, ruhsal, duygusal ve sosyal gelişiminde size yardımcı olmayı amaçlayan çocuk psikolojisi ve eğitimi uzmanıdır. Pedagoglar, öncelikli olarak çocuğunuzun ruh sağlığını korumaya yönelik çalışırlar. Sağlıklı bir biçimde zihinsel, ruhsal, duygusal ve sosyal gelişim gösteren çocuklar dolaylı olarak sağlıklı birer kimliğe sahip olurlar ve bu da mutluluğu ve başarıyı beraberinde getirir. Ülkemizde fiili olarak pedagojik danışmanlık hizmetlerini veren uzmanlar Çocuk Psikolojisi alanında uzmanlaşmış ve bu alanda ilgili süpervizyon ve metodolojik eğitimlerini tamamlamış uzmanlardır.

Comments are closed.