Psikoterapi Nedir?

Pedagog İstanbul 7 Ekim 2014 11.157
Psikoterapi Nedir?

En genel anlamıyla ruhsal sorunların veya davranış bozukluklarının yok edilmesi veya azaltılması amacıyla kullanılan her türlü yönteme psikoterapi denilmektedir. Günümüzde dünyada birbirine benzeyebilen veya birbirine taban tabana zıt prensipleri benimsemiş yüzlerce psikoterapi türü bulunmaktadır. Uygulayıcının kişisel eğilimlerine, yetiştiği ekole ve benimsediği yaklaşıma göre psikoterapi de farklı tanımlar, farklı içerikler kazanmaktadır.

Duygusal çatışmaları çözümleyen, bu çatışmalardan doğan kaygı ve gerginlikleri, çökkünlükleri azaltan, ruhsal uyum düzeyini artıran, kişilerarası ilişkileri daha olgunlaştıran tüm teknik ve yöntemlere Psikoterapi diyebiliriz.”

Psikoterapi, hastalalıkların psikolojik araçlarla, profesyonelce tedavi edilmesidir. Çoğunlukla rastlanılan psikolojik hastalıklar depresyon, anksiyete bozuklukları, yeme bozuklukları ve psikomatik hastalıklardır – örneğin sebebi bulunamayan ağrı halleri. Psikoterapi hastalık derecesinde olan ruhsal ve psikosomatik bozuklukların tedavisidir. Ancak psikoterapik önlemler ağrı hallerinde ve ağır veya kronik hastalıklarda tıbbi bir tedavinin yanında da alınabilir. Fakat öncelikle hastalık derecesine gelmiş olan bir bozukluk teshiş edilmesi gerekir. Bu, örneğin şu belirtilere dayanarak teşhis edilebilir: mevcut olan korkular, moralsizlik, ciddi uyku bozukluğu veya ağrılar.

Comments are closed.