Uzman Psikolog Hande Kutlu

Hande KUTLU, Maltepe Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık bölümünü YÖK bursu ile tamamlamıştır. Ardından Metin Sabancı Balta Limanı Hastanesi Psikiyatri Servisinde psikiyatrist ve klinik psikolog eşliğinde çocuk, ergen ve yetişkin hasta gözlemleri gerçekleştirmiş, aynı dönemde özel bir danışmanlık merkezinde çalışmalarını sürdürmüştür.

2012-2014 yılları arasında aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü Gelişim Psikolojisi Bölümü’nde ‘’Çocukların Saldırgan Eğilimleri Üzerinde Ebeveyn Tutumunun Etkisinin Psikanalitik Kuram Çerçevesinde İncelenmesi’’ konulu teziyle (Yrd. Doç. Dr.Neslihan ZABCI ve  Yrd. Doç. Dr Alper ŞAHİN danışmanlığında) yüksek lisans bölümünü tamamlamış, aynı yıllarda akademik çalışmaları çerçevesinde makaleler hazırlamıştır.

Ruh sağlığı alanında çok sayıda eğitim, seminer ve kongreye katılmış olan Kutlu, çalıştığı kurumlarda da ailelere yönelik anne çocuk ilişkisi, ebeveyn tutumları, çocukluk ve ergenlik dönemi ruh sağlığı, vb başta olmak üzere pek çok konuda seminerler vermiştir.

Çalışma alanlarını ağırlıklı olarak çocuk, ergen ve yetişkin psikolojik değerlendirme ve psikoterapisi ile aile danışmanlığı oluşturmaktadır. Özel bir danışmanlık merkezinde çocuk, ergen ve yetişkinlerle çalışmalarını yürüten Kutlu, aynı zamanda özel bir okulda öğrencilere ve ailelere danışmanlık hizmeti vermektedir. Hazırlık aşamasında olan akademik makaleleri üzerinde çalışmaları devam etmektedir. Psikanaliz, psikodinamik yönelimli terapi ve sanat terapisi belli başlı ilgi alanlarını oluşturmaktadır.

Bireysel analiz süreci ve süpervizyon eğitimleri devam etmektedir.

Uyguladığı Testler

  • Rorschach ve CAT Testleri ile Çocuğun Ruhsal İşleyişinin Değerlendirilmesi (Rorschach ve Projektif Testler Derneği)
  • Rorschach Testi (Ergen-Yetişkin formu) ve TAT: (Rorschach ve Projektif Testler Derneği)
  • Çocuk Çizimlerinin Projektif Değerlendirmesi (Rorschach ve Projektif Testler Derneği)
  • Çözüm Odaklı Terapi Eğitimi (Dr. Nevin DÖLEK)
  • Kognitif ve Davranış Terapisi Eğitimi (1.modül) (Kognitif ve Davranış Terapileri Eğitimi, Prof. Dr. Mehmet Zihni SUNGUR)
  • Reaching Children Throught Experiantal Play Therapy (Boğaziçi Üniversitesi, Byron E. Norton)
  • Çocuk Merkezli Oyun Terapisi ve Süpervizyon Eğitimi (Nisan Psikolojik Danışmanlık Merkezi, Filiz ÇETİN)
  • Çocuk Değerlendirme Testleri:  Frostig Görsel Algı Testi, Bender Gestalt Görsel Motor Algı Testi, Benton Görsel Bellek Testi, Kaufman Brief Intelligence Test, Cümle Tamamlama Testi (Beier).